Szczęście(TM) z laurem Futuronauty

Przemysław Zańko został zwycięzcą konkursu na tekst futurystyczno-naukowy "Futuronauta" i zdobywcą nagrody 7000 zł. Jury konkursu, organizowanego przez działające na Uniwersytecie Jagiellońskim CITTRU, postanowiło przyznać mu nagrodę główną za tekst zatytułowany "Szczęście™"

Krótkie, sarkastyczne, bardzo "Lemowskie" – o  niemożliwości  programowania szczęścia i osiągania go w sposób prosty – tak podsumował zwycięski tekst prof. Jerzy Jarzębski, jeden z jurorów konkursu. Podobnego zdania byli pozostali oceniający. Jacek Dukaj podkreślił wiarygodności i konsekwentne rozwiniecie pomysłu autora, zaś Sławomira Zagórskiego, szefa Działu Nauka Gazety Wyborczej ujęła doskonała puenta tego opowiadania. Warto podkreślić, że "Szczęście™" rzutem na taśmę wyprzedziło w ocenie jury tekst "A jednak Babel" autorstwa Stanisława Witeckiego. W ścisłym finale znalazł się też tekst "Bunt maszyn" Michała Cholewy.

Nagrodę Rektora UJ prof. Karola Musioła otrzymało opowiadanie "Roślina jako twórca kultury". W uzasadnieniu czytamy: "Nagroda za inspirujący pomysł oraz humorystyczne i nieszablonowe przedstawienie nieoczekiwanych efektów rozwoju nauki  Czy rośliny mogą świadomie tworzyć? W wizji zaproponowanej przez autora okazuje się, że jak najbardziej!". Autor tego tekstu, Marcin Kowalczyk swym laurem podzieli się z drugim ze zdobywców nagrody rektorskiej – Przemysławem Zańko, tym samym twórcą, który otrzymał także nagrodę główną. Drugi z jego tekstów konkursowych "Literatura 2.0. Czy leci z nami autor?" został doceniony za: wskazanie dróg rozwoju ludzkiego tworzenia, opartego o sztuczną inteligencję i rozwój technologii informacyjnych, w tym za przewidywania dotyczące sfery naukowej. Obaj autorzy otrzymają po 1000 zł.

Swoją nagrodę, 2000 zł,  przyznało też CITTRU w kategorii tekstów humanistycznych. Uzasadnienie przyznania tego lauru Justynie Janik za opowiadanie "Wstręt", podkreśla takie walory jej działa jak: literackie przedstawienie dylematów człowieka w konfrontacji z technologią, która go imituje oraz ukazanie ponadczasowego problemu ludzkiej tożsamości w świecie przyszłości. Czy kiedyś znienawidzimy nasze awatary i androidy powstałe na nasze podobieństwo? Czy strach przez ukrytą odmiennością jest uniwersalnym składnikiem ludzkiej natury? To pytania, które porusza  "Wstręt".

W głosowaniu interanutów najlepszym tekstem okazała się "Cisza" autorstwa Jakuba Jana Bażeli. Nagroda to 2000 zł. Szczegółowe wyniki

Nie zapomnieliśmy też o głosujących. Wśród wszystkich, którzy oddali swój głos rozlosujemy 10 drukowanych książek z konkursowymi tekstami + zestaw gadżetów CITTRU. Losowanie zaraz po wydaniu książki.

Gala wręczenia nagród odbyła się 17 kwietnia 2012 w trakcie  Forum Nowej Nauki: www.nauka2.0.cittru.uj.edu.pl

Teksty finałowe znajdą się w książce futuronautycznej, której debiut planujemy w II połowie roku.

Info o konkursie

Włącz turbiny swej wyobraźni, napędzane paliwem wiedzy. Zostań Futuronauta i przewiń świat do przodu! Tak zachęcaliśmy do przesyłania swoich tekstów futurystyczno-naukowych. Nadeszło ich 130!

Z tego zbioru wybraliśmy 33, które najlepiej wypełniały kryteria konkursu: pomysłowość i oryginalność idei, spójność i konsekwencję akcji, poprawność językową zdań i słów, wyraziste odniesienie się do wiedzy naukowej oraz oczywiście to, że "dobrze się je czytało", czyli mówiąc formalnie miały potencjał literacki.

O jakie teksty chodziło?

Celem konkursu organizowanego przez CITTRU (Uniwersytet Jagielloński) jest zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości. Konkurs ma pokazywać, że nauka ma wymiar praktyczny, może być frapująca, czasem zagadkowa, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji.

Poszukiwane teksty to futurystyka, szukająca oparcia w nauce i dająca pole do popisu wyobraźni. To istotny element konkursu. Żadna z prac nie może być oderwana od dotychczasowych ustaleń naukowych. Może oczywiście opisywać nową, inną rzeczywistość, ale w odniesieniu do badań już przeprowadzonych i wniosków już znanych.

CITTRU oczekiwało tekstów popularnonaukowych, napisanych językiem przystępnym dla osób spoza środowiska akademickiego, bez skomplikowanych pojęć. Ocena tekstu opierała się będzie nie tylko na inspirującej wizji zaproponowanej przez autora, ale równie ważny będzie przemyślany i ciekawy styl. Humor mile widziany.

CITTRU i promocja nauki

CITTRu

cittru to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki. Jego elementami są promocja i marketing nauki, popularyzacja wiedzy, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji, otwieranie laboratoriów, wspólne projekty badawcze lub badawczo-rozwojowe, aktywne poszukiwanie źródeł finansowania i wiele innych możliwości. W dużej mierze program CITTRukojarzyć można z inicjatywami realizowanymi pod szyldem Nauki 2.0 CITTRu

[więcej o CITTRU]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego